130 Radnice PX, Praha 10

© Roman Koucký, Libor Kábrt
& Alexandra Prymusová, Edita Lisecová, Martina Portyková, Jiří Šafr, Petr Štěpánek, Lucie Faturíková, Zuzana Helclová
~ červenec – září 2005
= ověřovací objemová studie
€ Městská část Praha 10
 

Š

Škola je školou a udělat z ní skutečnou radnici pro novou dobu bude opravdu obtížné. Proto i na závěr několikaměsíční práce na této studii musíme konstatovat, že by bylo rozhodně lepší postavit budovu zcela novou s novou hlavní fasádou. Musíme ale také po pravdě konstatovat, že i zadaný úkol (použít starou školu) je za určitých podmínek řešitelný. Proto jsme se rozhodli použít ze stávající budovy pouze to nejlepší a postavit alespoň z části současnou radnici. Proto jsme si stanovili podmínky, které je potřeba dodržet a definovali jsme je v následujících bodech:

1)         je nutné otočit orientaci budovy, hlavní vstup musí být ze západní fasády od ulice Starostrašnické, od místa největší koncentrace lidí na přestupním uzlu hromadné dopravy,

2)         je nutné zbourat vše, co není bezprostředně potřebné a uspořádat také celé okolí,

3)         je nutné zachovat plochy střech – jednolitost musí zůstat nedotčena, to znamená bez oken – půda je a bude půdou, na které je ale možné skladovat „staré věci“,

4)         hlavní schodiště už nebude hlavní a bude nahrazeno současnými komunikacemi,

5)         celá budova se po dostavbě stane jedním celkem a nebude speciálně přiznáno rozlišení na staré a nové – prostor bude plynule přecházet z jedné části do druhé (přechody poznají pouze znalci a někde i ti budou váhat).

Proto předkládáme tuto studii. Je to první krok, který je podkladem k diskusi. K diskusi o tom, jak skutečně má vypadat radnice pro Prahu deset na prahu jedenadvacátého století. Jsme na tuto diskusi připraveni.

 

 

náměstí PX

Loading