126 Široká ulice Chrudim

© Roman Koucký, Šárka Malá
& Libor Kábrt, Edita Lisecová, Petr Štěpánek, Alexandra Prymusová, Lucie Faturíková
~ únor 2005 – prosinec 2008
= realizace rekonstrukce komunikace
€ Město Chrudim
 
CO MŮŽE OMEZIT RYCHLOST?
směrové vedení komunikace, šířka jízdního pruhu, povrch komunikace, omezující značka…
CO MŮŽE ZAMEZIT PRŮJEZDU?
zeď, komplikovaná cesta a reálná „pomalost“ průjezdu ve vztahu k objezdu, zákaz vjezdu…
Vzhledem k tomu, že nechceme zamezit vjezdu cílové dopravy, zůstávají reálně k použití pouze směr, šířka a povrch komunikace, tedy souhrnně – charakter komunikace.
 
Vzhledem ke sklonovým profilům celé trasy jsme se rozhodli Širokou ulici vydláždit jako „jezdecké schodiště“. Výšku a hloubku „stupně“ jsme přizpůsobili současným vozidlům a dbali přitom na to, aby celý profil ulice byl ve své podstatě pro pěší bezbariérový. Předpokládáme, že jednotlivé „šikmé stupně“ nebudou zvyšovat hluk a vibrace nad únosnou mez v případě, že automobil pojede pomalu. Jinými slovy domníváme se, že po takto vydlážděné vozovce ve skutečnosti nebude možné jet rychle vzhledem k hrozícímu „rozhoupání“ vozu. Cílové dopravě bude umožněn vjezd bez omezení a průjezd bude natolik komplikovaný, že by neměl být vůbec atraktivní. Ovšem za předpokladu, že „objezd“ nebude ještě komplikovanější.
 
Trochu stranou od Široké ulice je malá ulička nevedoucí nikam….. Místní ji podle toho pojmenovali. Z Hradce nám poslali vzkaz o „Královnině plášti“. Tak jsme ho vyslyšeli.
 
 

Zkamenělý plášť Královny Elišky byl vymyšlen pro Velké náměstí v Hradci Králové

Loading